Drugi dzień wizyty dla uczestników programu Study Tours to Poland był wyjątkowo pracowity. Odwiedziliśmy Pracownię Duży Pokój oraz Centrum Komunikacji Społecznej. A to jeszcze nie wszystko…
W Dużym Pokoju przy ul. Koszykowej 24/12 spotkaliśmy przedstawicieli warszawskich organizacji pozarządowych: Anne Czyżewską z Pracowni Etnograficznej, Różę Rzeplińską ze Stowarzyszenia 61 oraz Mateusza Lufta z Inicjatywy Wolna Białoruś. Planowane na pół godziny spotkanie znacznie się przedłużyło. Jak finansować działalność? Ile składacie rocznie wniosków? Jak wygląda współpraca z miastem? Nasi uczestnicy mieli bardzo dużo pytań.
Prezentacje Róży Rzeplińskiej portalu mamprawowiedziec.pl, na którym polscy politycy są systematycznie monitorowani i przepytywani, żywiołowo komentował Taras z Ukrainy. Stwierdził, że taka działalność na Ukrainie może być niebezpieczna. – Założę taki portal i od razu milicjanci zapukają do moich drzwi – komentował.
Mateusz Luft z Wolnej Białorusi zaprosił wszystkich na niedzielny koncert Solidarni z Białorusią, który odbędzie się pod Pałacem Kultury – wszyscy zgodnie uznali, że to świetny pomysł!
Po owocnym spotkaniu rozpoczęliśmy warsztat na temat nowych mediów. Trwały rozmowy na temat sposobu używania mediów społecznościowych: Facebook, Twitter, Flickr, Youtube. Dzięki warsztatom cała grupa będzie dbała o widoczność wizyty studyjnej w internecie.
Uzbrojeni w nową wiedzę pomaszerowaliśmy do Centrum Komunikacji Społecznej, gdzie pracownicy działu konsultacji społecznych opowiedzieli, jak w Warszawie konsultowane są problemy mieszkańców poszczególnych dzielnic. Jako, że brak dialogu pomiędzy władzą, a społeczeństwem to problem całego obszaru postsowieckiego, dyskusja z warszawskimi konsultantami okazała się bardzo inspirująca.
Po wyczerpujących spotkaniach w Dużym Pokoju i Centrum Komunikacji Społecznej grupa znalazła jeszcze siły na zwiedzanie Mokotowa, Królikarni oraz seans “Seksmisji”. Najbardziej wytrwali, po zakończeniu oficjalnego programu, zapoznali się z nocnym życiem Warszawy, zahaczając m.in. o rozrywkowe knajpki znajdujące się na Placu Zbawiciela.
Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. STP dla studentów koordynuje Fundacja „Borussia” z Olsztyna. Wizytę studyjną w dniach 17-28 kwietnia 2012 prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu