Study Tours to Poland, sobota 22 października – Dzień #8
Sobota to przez uczestników STP dzień długo oczekiwanego wyjazdu na Podlasie. Spod Muzeum Narodowego w Warszawie, specjalnie wynajętym busem, udaliśmy się w 3 godzinną podróż do miejscowości Sarnaki położonej w dolinie Bugu. Sarnaki to najbardziej wysunięta na wschód gmina województwa mazowieckiego. Tę część wizyty w Polsce zaplanowaliśmy jako spotkanie z ekologią i przyrodą. W miejscowym nadleśnictwie powitał nas inżynier nadzoru lasów – Pan Tadeusz Charkiewicz. W pierwszej kolejności nasi uczestnicy zostali zapoznani z historią i specyfiką położenia nadleśnictwa Sarnaki, a także systemem zarządzania lasami w Polsce.
Następnie uczestnicy wycieczki mogli sprawdzić się w znajomości gatunków drzew występujących na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Nadleśnictwo zadbało o zaopatrzenie nas w materiały informacyjne, więc zadanie było nieco ułatwione. Spotkanie odbywało się w Dworze Podczaskich, w którym mieści się siedziba nadleśnictwa. Nie wszyscy mieli odwagę wejść do podziemi dworku, jednak ci śmiałkowie, którzy się na to zdecydowali mieli szansę zobaczyć imponującą kolekcję trofeów myśliwskich.
Potem udaliśmy się na terytorium rezerwatu przyrody w Mierzwicach. Tutaj na ścieżce przyrodniczo-leśnej Pan inżynier zwracał naszą uwagę na zachodzące na naszych oczach procesy odnawiania lasu, a także ostoję zwierzyny, pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz zbiorniki małej retencji. Przy tym ostatnim mogliśmy się dowiedzieć, jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna w przyrodzie i jak łatwo zachwiać jej równowagę. Na zakończenie spotkania mieliśmy możliwość podziwiania malowniczej panoramy wijącej się rzeki Bug. Przed nami rozpościerał się widok i akcja niczym z filmu spod znaku National Geographic – duży rybołów pikował kilkakrotnie w stronę lustra wody, aby złapać rybę. Zaraz po tym widowisku Pan inżynier odpowiadał na pytania naszych STPowiczów. Dotyczyły one struktury Lasów Państwowych, zasad finansowania, polityki gospodarczej oraz organizacji i gospodarki łowieckiej.
Po tym spotkaniu udaliśmy się na obiad do naszych gospodarzy. Gospodarstwo agroturystyczne we Franopolu, które nas gościło, jest położone wśród malowniczych pól nieopodal rzeki Bug. Oprócz samego faktu przyjazdu do tego uroczego miejsca, mieliśmy jeszcze jeden powód do świętowania. Dla uczczenia 20-tych urodzin naszego mołdawskiego uczestnika zorganizowaliśmy ognisko. Nie obyło się bez tortu i odśpiewania okolicznościowych piosenek na cześć naszego jubilata. Wspólna zabawa w rytmie hitów z Europy Wschodniej trwała do późnych godzin nocnych.
Wizytę studyjną prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu