Study Tours to Poland, poniedziałek 24 października – Dzień #10
Trzeci i ostatni dzień wizyty na Podlasiu. Dziś realizowany był program historyczno-kulturowy. Na dobry początek Drohiczyn. Nasza grupa przybyła do urokliwego miasteczka położonego malowniczo na skarpie Bugu od strony województwa Podlaskiego. Poniedziałek to w Drohiczynie dzień targowy. Była zatem to okazja do odwiedzenia stoisk, na których sprzedawane były płody ziemi, suszone owoce i jesienne kwiaty. Wreszcie przyszedł czas na prelekcję. Nasz niezastąpiony referent Paweł opowiedział o historii miasteczka, koronacji Daniela Halickiego oraz zabytkach miejscowej architektury.
Złota polska jesień i czyste, świeże powietrze sprawiało, że wycieczka na Górę Zamkową była wyjątkowo przyjemna. Stamtąd można było podziwiać widok na Korczew i Ruską Stronę. Był tu także czas, gdzie mogliśmy przekonać się naocznie o strategicznym znaczeniu rzeki Bóg w historii. Od czasów średniowiecza aż do II wojny światowej stanowiła ona bowiem naturalną granicę państwową. Przy tej okazji STPowicze zapoznani zostali ze szczegółami dotyczącymi “Linii Mołotowa“, której fragmenty zachowały się po podlaskiej stronie Bugu.
U podnóża Góry Zamkowej urządziliśmy krótki przystanek na trasie, podczas którego na przykładzie inwestycji w turystykę Paweł oraz Aleś opowiedzieli o zasadach pozyskiwania i rozdysponowywania unijnych funduszy na cele pożytku publicznego.
Z Drohiczyna pojechaliśmy STPoBusem w górę rzeki. Już po ok 20 kilometrach byliśmy w najważniejszym miejscu kultu prawosławia w Polsce – świętej górze Grabarce. Tu o wiedzę naszych uczestników dotyczącą sanktuarium zadbała monaszka z miejscowego klasztoru pw. Marii i Marty
Pokrzepieni strawą duchową i zaopatrzeni w cudowną wodę z miejscowego źródełka udaliśmy się do Siemiatycz. Tam nie straciliśmy okazji do obejrzenia 2 kościołów, 2 cerkwi oraz synagogi. Wolny czas nasi STPowicze wykorzystali na poznawanie urokliwych zakątków podlaskiego miasteczka. Niestety, był to ostatni punkt wizyty na Podlasiu. Po 3 godzinach byliśmy już z powrotem w Warszawie. To jednak nie koniec, Study Torus to Poland z Fundacją Wspólna Europa i Eastbook.eu trwa do środy 26 października. Jutro dzień kulturalno-rekreacyjny.
Wizytę studyjną prowadzi Fundacja Wspólna Europa tj. fundacja-matka Eastbook.eu